E-commerce: jak skutecznie sprzedawać online i osiągać coraz wyższy ROAS

Sprzedaż online to obecnie jeden z najpopularniejszych kanałów sprzedaży. W 2022 roku wartość polskiego rynku sprzedaży online wyniosła 92 mld zł i spodziewamy się, że do 2027 r. wzrośnie do 141 miliardów złotych. Roas w e-commerce to jeden z kluczowych wskaźników na który musimy zwracać uwagę.
W szybko rozwijającym się świecie e-commerce pojawia się coraz więcej możliwości, aby prowadzić swój sklep online. Nowoczesne narzędzia reklamowe, analiza danych, prowadzenie social media - jeszcze nigdy w historii handlu nie było tak łatwo dostarczać produktów do klienta.

Osiągnięcie sukcesu w e-commerce wymaga odpowiedniego podejścia do marketingu i reklamy, ale również do jakości produktu i przekazywanych wartości. Dzięki dobrze zaplanowanej i realizowanej strategii możesz zwiększyć sprzedaż, pozyskać nowych klientów i budować świadomość marki.

Jeżeli zastanawiasz się, czym jest ROAS, lub jak osiągać lepsze wyniki sprzedażowe, przeczytaj artykuł do końca.

Czym jest ROAS w e-commerce

ROAS w e-commerce, czyli Return on Advertising Spend w sprzedaży online, to wskaźnik wykorzystywany w marketingu internetowym i reklamie online do pomiaru efektywności inwestycji reklamowych. Głównie ROAS jest w kontekście płatnych kampanii reklamowych, takich jak Google Ads, Meta Ads czy na innych platformach reklamowych.

ROAS mierzy stosunek przychodów uzyskanych z kampanii reklamowej do wydatków na tę kampanię. Jest wyrażany jako procent lub jako współczynnik liczbowy. Ogólna formuła ROAS wygląda następująco:

ROAS = (Przychody z kampanii reklamowej) / (Wydatki na kampanię reklamową)

Na przykład, jeśli wydałeś 1000 złotych na reklamę i uzyskałeś z niej 5000 złotych przychodów, to ROAS wynosi 5000/1000 = 5. Oznacza to, że na każdą 1 złotówkę wydaną na reklamę, uzyskałeś 5 złotych przychodu.

Jakie czynniki wpływają na wysokość ROAS

Jakość kampanii reklamowej:

Efektywność kampanii reklamowej zależy od jakości reklam, treści, strategii docierania do klientów, a także prawidłowo dobranych słów kluczowych. Jakościowe kampanie reklamowe są lepiej promowane przez narzędzia Google i Meta, w związku z czym otrzymują wyższy wskaźnik ROAS. Warto więc zadbać o prawidłową konfigurację konta w Google Merchant Center - to jest podstawa dla firm, które chcą reklamować się w ekosystemie Google.

Segmentacja i docelowa grupa odbiorców:

Wybór odpowiedniej grupy docelowej, która jest zainteresowana twoimi produktami lub usługami, ma wpływ na współczynnik klikalności i współczynnik odrzuceń. Precyzyjna segmentacja może pomóc w uniknięciu przepalania środków na nieodpowiednich użytkowników i zwiększyć częstotliwość dotarcia do klientów na których nam zależy.

Wskazówka dla freelancerów i marketing managerów: jeżeli twoje konto prawidłowo zbiera konwersję i ma ich ponad 20 miesięcznie, warto przetestować strategię “All users”. Systemy Google i Facebook zbierają dużą ilość danych i czasami potrafią bardzo skutecznie dotrzeć do naszego idealnego klienta.

Ceny produktów/usług:

Cena w sprzedaży online ma duże znaczenie. Wysokie ceny mogą prowadzić do niższego ROAS, ponieważ wymagają większego nakładu na reklamę, aby zachęcić klientów do zakupu. Strategia sprzedaży produktów premium znacznie różni się od sprzedaży produktów codziennego użytkowania. O ile w przypadku tanich produktów klient zazwyczaj jest w stanie zdecydować się na zakup dość szybko, o tyle z produktami droższymi niezbędne jest dotarcie do użytkownika średnio 5 lub więcej razy, aby dokonali zakupu.

Konkurencja i sezonowość:

Jeśli rynek jest bardzo konkurencyjny, może być trudniej osiągnąć wysoki ROAS ze względu na wyższe ceny kliknięć i większą konkurencję. Na przykład stawka za znalezienie się na górze strony dla frazy “reklama firmy w internecie” może wynosić nawet 1200 zł. Oznacza to, że niektóre firmy wolą zapłacić 1200 zł tylko za to, aby klient wszedł na ich stronę. Niektóre branże i produkty podlegają sezonowości, co może wpływać na ROAS. W okresach wysokiego popytu, takich jak święta czy okresy wyprzedaży, ROAS może być wyższy, natomiast w innych okresach roku spadki mogą być znaczące. Ważne jest zbudowanie swojego modelu biznesowego tak, aby miał zabezpieczenie od sezonowych spadków, na przykład wprowadzenie nowych produktów lub akcji specjalnych.

Co zrobić aby podnieść ROAS

Często właściciele firm nie mają wystarczająco czasu na prowadzenie skutecznego marketingu, ponieważ zajmują się innymi ważnymi sprawami biznesowymi.

W zależności od branży, produktu lub usługi, sposoby na podniesienie ROAS będą się różnić. Natomiast podstawa działań pozostaje bez zmian: głęboka analiza rynku i produktu, stała optymalizacja w oparciu o dane, strategia marketingowa oraz testowanie hipotez - to jest klucz do osiągania coraz lepszych wyników.

Jeżeli chciałbyś lepiej zrozumieć możliwości twojego biznesu lub potrzebujesz skutecznej strategii rozwoju, śmiało pisz do nas. Przeprowadzimy bezpłatną konsultację, po której będziesz wiedział, jak podnieść swoje wyniki sprzedażowe.